طراحی سایت وردپرس با دیدگاه کلی

طراحی سایت یا برنامه نویسی وب با رشد تکنولوژی و دسترسی آسان به اینترنت از مهم ترین گام ها برای شروع اغلب کسب و کارها می باشد. راه اندازی فروشگاه های اینترنتی، طراحی سایت شرکتی و شخصی، تالارهای گفتگو و ارائه خدمات متنوع از طریق وبسایت ها همگی از جمله دلایلی هستند که باعث شده اند تا طراحی سایت به شدت با تقاضای زیادی مواجه باشد. با توجه به اهمیت برنامه نویسی وب و طراحی سایت فروشگاهی و غیره، در این مطلب قصد داریم پیش نیازها و زبان های برنامه نویسی مورد نیاز برای یادگیری و تسلط پیدا کردن بر طراحی سایت را معرفی کنیم. با تیم طراحی سایت ایده برتر باشید

زبانهای طراحی سایت

زبان های طراحی سایت و به عبارت دیگر زبان های مورد نیاز برای برنامه نویسی وب تنوع بسیار بالایی دارند و با توجه به نوع سایت و خدمات و قابلیت های قابل ارائه بر روی وب سایت مورد نظر می توان آنها را انتخاب کرد. در حالت کلی سایت های اینترنتی را می توان به دو گروه پویا یا داینامیک و استاتیک تقسیم بندی کرد که از نظر زبان های برنامه نویسی با هم تفاوت های زیادی دارند. در طراحی سایت داینامیک که نیاز به برقراری ارتباط سرور و دیتابیس می باشد، می توان از زبان هایی مانند php، asp.net، ruby و جاوا استفاده نمود که هر یک دارای ویژگی ها و نقاط مثبت و منفی خاصی هستند. در مقابل، سایت های استاتیک را می توان با زبان های ساده تر مانند html، css و جاوا اسکریپت طراحی نمود.

افرادی که قصد دارند قدم به دنیای پر از تنوع برنامه نویسی وب بگذارند، ابتدا باید مشخص کنند که در چه بخشی از فرآیند طراحی وب سایت قصد فعالیت دارند. برنامه نویسان و طراحان سایت به دو گروه کلی تقسیم بندی می شوند که عبارتند از front end و back end . back end به برنامه نویسانی گفته میشود که وظیفه آن برقراری ارتباط سایت و سرور با دیتابیس می باشد و در مقابل، front end بیشتر بر آنچه کاربر از سایت مشاهده می کند ارتباط دارد و شرایط را برقراری تعامل کاربر با سایت و سرور فراهم می کند. از جمله زبان های طراحی سایت برای افرادی که قصد دارند به عنوان back end فعالیت داشته باشند می توان به جاوا، html و css اشاره نمود. در مقابل، برنامه نویسان back end اغلب با زبان هایی از قبیل php و Asp.net در ارتباط هستند. البته برخی از برنامه نویسان وب و طرحان سایت در هر دو بخش فعالیت داشته که به آنها full stack developer گفته میشود که قرار گرفتن در این جایگاه نیاز به صبر، تلاش و کسب تجربه زیادی داشته و در نهایت شرایط را برای کسب درآمدهای بالا فراهم خواهد کرد.

جزئیات طراحی سایت

طراحی سایت یا با برنامه نویسی انجام میشود و در برخی از مواقع نیز ممکن است با وردپرس یا سایر سیستم های مدیریت محتوا انجام میشود. انتخاب هر یک از این دو شیوه برای طراحی وبسایت شخصی، فروشگاهی و شرکتی و غیره کاملا با هم متفاوت می باشد. اما در حالت کلی می توان گفت برای انجام یک پروژه طراحی سایت لازم است چند گام مهم انجام شود که عبارتند از:
• انتخاب نام دامنه و خرید هاست و دامین
• مشخص کردن قابلیت های مورد نیاز روی سایت و نوع فعالیت های صورت گرفته بر روی آن (فروشگاه اینترنتی، شرکتی، شخصی و غیره)
• طراحی قالب و ظاهر مناسب برای سایت
• انتخاب زبان های برنامه نویسی مناسب برای front end و back end و پیاده سازی بخش های مرتبط با سمت کاربر و سرور
• تست و اشکال زدایی برای تمام بخش ها
• دقت در رسپانسیو بودن سایت و نمایش صحیح آن بر روی دستگاه های مختلف
• تست سرعت و رفع موانع موجود

نقش گرافیست در طراحی سایت

یکی از مهم ترین گام ها در طراحی سایت، طراحی قالب زیبا و کاربر پسند به منظور افزایش رضایت آنها می باشد. رنگ بندی به کار رفته در بخش های مختلف سایت، نحوه چیدمان اجزا و محتوا و شکل ظاهری المان ها و آیکن ها همگی می توانند به شدت بر رضایت کاربر و افزایش مدت زمان ماندگاری در سایت تاثیرگذار باشد. نقش گرافیست در طراحی سایت در واقع طراحی ظاهر مناسب برای سایت می باشد که عدم توجه به این مساله در نهایت می تواند تمام تلاش های برنامه نویسان سمت سرور و کاربر را از بین ببرد.

طراح سایت خوب کیست

برای پاسخ دادن به این سوال که یک طراح سایت خوب کیست؟ لازم است چند ویژگی مهم را در این گروه از افراد بررسی کنید. به عبارت دیگر، زمانی می توان به یک برنامه نویس وب لقب طراح سایت خوب داد که این ویژگی ها در آنها به چشم بخورد:
• تسلط کامل بر زبان برنامه نویسی سمت سرور یا کاربر
• آشنایی با سئو و استانداردهای لازم در کدنویسی برای بهینه سازی موتورهای جستجو
• توجه به تجربه کاربری و اهمیت آن بر سئو
• توانایی پیاده سازی قابلیت های مختلف بر روی سایت
• توجه به امنیت سایت و مسدود کردن راه های نفوذ به بخش های مختلف
• اشکال زدایی و رفع باگ ها با انجام تست های مکرر
• پشتیبانی و پاسخگویی به اشکالات موجود در سایت بعد از راه اندازی آن

چگونه طراح سایت خوبی شویم

با توجه به ویژگی هایی که یک طراح سایت خوب باید داشته باشد، مشخص میشود که برای قرار گرفتن در این مسیر به چه چیزهایی نیاز است. اگر به دنبال پاسخ این سوال هستید که چطور طراح سایت خوبی شویم، لازم است چند مسئله مهم را همیشه مد نظر داشته باشید که عبارتند از:
• انتخاب زبان برنامه نویسی مناسب و قرار گرفتن در یکی از گروه های front end و back end
• تلاش مداوم در حین یادگیری و انجام پروژه های واقعی (شرکت در پروژه ها به عنوانه کارآموز در ابتدای فعالیت)
• یادگیری قابلیت های جدید در زبان های برنامه نویسی و به کار بردن آنها در کار
• شرکت کردن در پروژه های متنوع و به چالش کشیدن ذهن برای طراحی سایت هایی با قابلیت های مختلف از قبیل سایت های فروشگاهی و غیره
• استفاده از تجربیات دیگران از طریق تعامل با طراحان حرفه ای در شبکه های اجتماعی و غیره

شرکت ایده برتر به عنوان یکی از تیم های حرفه ای در حوزه طراحی سایت فعالیت دارد که تا کنون موفق به اجرای پروژه های متعدد گردیده است. نمونه کارهای این تیم را می توانید بر روی سایت مشاهده نموده و برای برقراری ارتباط با این مجموعه، راه های ارتباطی پایین صفحه ارائه شده اند.